آلا وب سایت

آلا وب سایت

موتور جستجو گوگل چگونه عمل می کند؟

موتور جستجو گوگل چگونه عمل می کند؟

۸ مهر ۱۴۰۰
| توسط adminalaleh
| 416بازدید
| بدون دیدگاه

موتور جستجو گوگل چگونه عمل می کند؟

اصول نحوه عملکرد جستجو

گنجاندن در نتایج جستجوی Google رایگان و آسان است. حتی لازم نیست سایت خود را به Google ارسال کنید.

Google یک موتور جستجوی کاملاً خودکار است که از نرم افزاری معروف به عنوان خزنده وب استفاده می کند که به طور منظم وب را کاوش می کند تا سایتهایی را برای افزودن به فهرست ما پیدا کند.

در حقیقت ، اکثریت قریب به اتفاق سایت های ذکر شده در نتایج ما به صورت دستی برای گنجاندن ارسال نمی شوند ، اما هنگامی که خزنده های وب ما در وب خزیده می شوند ، به طور خودکار پیدا می شوند و اضافه می شوند.
جستجوی Google اساساً در سه مرحله کار می کند:

خزیدن:

گوگل با برنامه های خودکار به نام خزنده در وب جستجو می کند و صفحات جدید یا به روز شده را جستجو می کند. Google آدرس آن صفحات (یا آدرس های صفحه) را در یک لیست بزرگ ذخیره می کند تا بعداً به آن توجه شود.

ما صفحات را با روش های مختلف پیدا می کنیم ، اما روش اصلی دنبال کردن پیوندهایی از صفحاتی است که قبلاً می شناسیم.

Indexing (نمایه سازی ): گوگل از صفحاتی که با خزیدن در مورد آن یاد گرفته است ، بازدید می کند و سعی می کند تجزیه و تحلیل کند که هر صفحه درباره چیست. گوگل محتوا ، تصاویر و فایل های ویدئویی موجود در صفحه را تجزیه و تحلیل می کندوسعی می کند بفهمدکه صفحه در مورد چیست. این اطلاعات در فهرست Google ذخیره می شوند ، یک پایگاه داده عظیم که در بسیاری از رایانه ها ذخیره می شود.
ارائه و تجزیه و تحلیل نتایج جستجو:

هنگامی که یک کاربر در گوگل جستجو می کند ، گوگل سعی می کند بالاترین کیفیت نتایج را تعیین کندو به کاربر نمایش دهد.

بهترین نتایج جستجو وابسته به عوامل زیادی است ، از جمله مواردی مانند موقعیت مکانی کاربر ، زبان ، نوع دستگاه مورد استفاده کاربر(دسکتاپ یا تلفن) و جستجوهای قبلی.

به عنوان مثال ، جستجوی "تعمیرگاه های دوچرخه" پاسخ های متفاوتی را به یک کاربر در پاریس نسبت به یک کاربر در هنگ کنگ نشان می دهد. گوگل پرداخت هزینه برای تغییر رتبه بندی صفحات را قبول نمی کند و رتبه بندی به صورت الگوریتمی انجام می شود.

اگر علاقه دارید ، در اینجا کمی بیشتر در مورد نحوه کار جستجو توضیح داده شده است. نسخه حتی طولانی تری در مورد نحوه عملکرد جستجوی Google در اینجا وجود دارد (با تصاویر و فیلم!).

جستجوی Google چگونه کار می کند (برای مبتدیان)

گوگل اطلاعات زیادی را از منابع مختلف دریافت می کند ، از جمله:

- وبسایت ها
- محتوای ارائه شده توسط کاربر مانند ارسال های کاربر Google My Business و Maps
- اسکن کتاب 
- پایگاه های داده عمومی در اینترنت
- بسیاری از منابع دیگر
با این حال ، این مقاله روی صفحات وب تمرکز می کند. گوگل سه مرحله اساسی را برای ایجاد نتایج از صفحات وب دنبال می کند:
-crawling  خزیدن
- indexing  نمایه سازی
- serving رتبه بندی 

Crawling    خزیدن

اولین قدم این است که بدانید چه صفحاتی در وب وجود دارد. یک رجیستری مرکزی برای همه صفحات وب وجود ندارد ،بنابراین گوگل باید پیوسته صفحات جدید را جستجو کرده و آنها را به لیست صفحات شناخته شده خود اضافه کند. برخی از صفحات شناخته شده اند زیرا Google قبلاً از آنها بازدید کرده است.صفحات جدی دیگر نیز زمانی که گوگل از لینک هایی از صفحات قبلا شناخته شده به آنها وارد می شوند توسط گوگل کشف می شوند. همچنین سایر صفحات زمانی که گرداننده  سایت یک لیست از صفحات وبسایت خود(site map ) را به گوگل برای خزیدن اعلام می کند شناخته می شوند.اگر شما از یک پلتفرم میزبان وب مدیریت شده مانند WIX  یا bloger  استفاده می کنید ، معمولا این پلتفرم ها بصورت سیتماتیک صفحات جدیدی که توسط شما ایجاد می شوند و یا بروز می شوند را به گوگل برای عملیات خزیدن و شناسایی اعلام می نمایند.

هنگامی که گوگل یکبار آدرس صفحه ای را کشف می کند ، از صفحه بازدید می کند و در آن جستجو می کند (می خزد ) تا از آنچه در آن است مطلع شود. گوگل با بررسی صفحه وب و آنالیز و تجزیه و تحلیل محتوای متنی و غیر متنی آن می تواند تصمیم بگیرد تا چگونه و کجا محتوای سایت در جستجو ها ظاهر شوند. هرچه Google بتواند بهتر  سایت شما را درک کند ، بهتر می تواند آن را با افرادی که به دنبال محتوای شما هستند مطابقت و معرفی بنماید.

برای بهبود خزیدن گوگل در وبسایت خود :

اطمینان حاصل کنید که Google می تواند به صفحات سایت شما دسترسی پیدا کند.دسترسی و خزیدن گوگل در صفحات وب همانند یک کاربر ناشناس است (یک کاربر ناشناس بدون هیچگونه اطلاعات و نام کاربری و رمز). گوگل باید بتواند همه تصاویر و سایر عناصر صفحه را ببیند تا بتواند آن را به درستی درک کند. این مورد بخصوص در زمانی که کاربر در حالت نسخه موبایل صفحات وب را می بینند اهمیت دارد.

اگرشما یک تک صفحه ایجاد کرده و یا به روز کرده اید، شما می توانید آن را بصورت جداگانه به گوگل ارسال کنید تا شناسایی شود،برای اعلام  همزمان بسیاری از صفحات جدید یا به روز شده به Google ، از نقشه سایت (sitemap)استفاده کنید.

اگر از Google می خواهید فقط یک صفحه را crawl کند ، آن را به صفحه اصلی خود تبدیل کنید homepage)).

صفحه اصلی شما (homepage) از نظر گوگل مهمترین صفحه در سایت شما است. برای تشویق به خزیدن کامل سایت توسط گوگل، مطمئن شوید که صفحه اصلی شما (و همه صفحات) دارای یک سیستم ناوبری سایت خوب است که به تمام بخشها و صفحات مهم سایت شما پیوند و لینک می دهد. این به کاربران (و Google) کمک می کند تا راه خود را در سایت شما برای دستیابی به صفحات مورد نظرشان براحتی  پیدا کنند. برای سایتهای کوچکتر (کمتر از 1000 صفحه) ، آگاهی Google از صفحه اصلی شما تنها چیزی است که شما نیاز دارید ، به شرطی که Google بتواند با دنبال کردن مسیر لینک هایی که از صفحه اصلی شما شروع می شود ، به همه صفحات دیگر شما دسترسی پیدا کند.

صفحه خود را به صفحه دیگری که Google قبلاً از آن اطلاع دارد لینک دهید. با این حال ، باید بدانید که لینک های تبلیغات ، لینک هایی که در سایت های دیگر بابت آن هزینه پرداخت می کنید ، لینک ها  در نظرات یا سایر لینک هایی که از دستورالعمل های گوگل وبمستر پیروی نمی کنند ، توسط Google دنبال نمی شود.

Google برای خزیدن بیشتر در یک سایت ، یا رتبه بندی بالاتر آن ، هزینه ای را نمی پذیرد. اگر کسی خلاف این را به شما بگوید ، در اشتباه است .

Indexing

پس از آنکه یک صفحه شناسایی شد ، گوگل سعی می کند تا بفهمد آن صفحه درباره چه موضوعی است.این فرآیند Indexing  نامیده می شود. گوگل محتوای صفحه را تجزیه و تحلیل می کند ، تصاویر و فایل های ویدئویی قرار داده  شده در صفحه را فهرست بندی می کند تا بتواند متوجه شود که آن صفحه وب درباره چه موضوعی است. این اطلاعات در فهرست Google ذخیره می شود ، یک پایگاه داده عظیم در رایانه های بسیار زیاد (بسیار!) ذخیره می شود.

برای بهبود فرایند ایندکسینگ سایت خود :

  • عناوین صفحه کوتاه و معنی دار ایجاد کنید (page title )
  • در صفحه خود از page headings هایی استفاده کنید که بخوبی موضوع صفحه شما را شرح می دهند.
  • برای انتقال محتوا بیشتر از متن به جای تصاویر استفاده کنید. گوگل می تواند برخی از تصاویر و ویدئوها را درک کند ، اما نه به اندازه ای که می تواند متن را درک کند. حداقل ، ویدئو و تصاویر خود را با متن alt و سایر ویژگیها در صورت لزوم حاشیه نویسی کنید.

SERVING & RANKING   رتبه بندی سایت

هنگامی که کاربر یک پرس و جو را تایپ می کند ، گوگل بر اساس عوامل متعدد سعی می کند مرتبط ترین پاسخ را از فهرست خود بیابد.

گوگل سعی می کند با در نظر گرفتن مواردی مانند موقعیت کاربر ، زبان و دستگاه (دسکتاپ یا تلفن) ، با کیفیت ترین پاسخ ها را تعیین کرده و ملاحظات دیگری را که بهترین تجربه کاربری و مناسب ترین پاسخ را ارائه می دهند ، در نظر بگیرد.

به عنوان مثال ، جستجوی "تعمیرگاه های دوچرخه" پاسخ های متفاوتی را به یک کاربر در پاریس نسبت به یک کاربر در هنگ کنگ نشان می دهد. Google پرداخت هزینه برای تغییر  رتبه بندی صفحات را قبول نمی کند و رتبه بندی به صورت برنامه نویسی و اتوماتیک انجام می شود.

برای بهبود فرایند رتبه بندی وبسایت خود :

  • اطمینان حاصل کنید تا صفحات شما به سرعت بارگزاری می شوند و همچنین طراحی صفحات وبسایت شما Mobile friendly  می باشد.
  • محتوای مفید را در صفحه خود قرار دهید و آن را به روز نگه دارید.
  • ستورالعمل های گوگل وبمستر را دنبال کنید ، که به اطمینان از تجربه کاربری خوب کمک می کند.
  • نکات بیشتر و بهترین شیوه ها را برای انجام سئو وبسایت خود به کار ببندید.
  •  


نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.